Şanzımanlı Çim Biçme ve Şanzımansız Çim Biçme Farkları Nedir, Hangisi Daha İyidir?

FAYDALI BİLGİPÜF NOKTA

Çim biçme makinesi bugün çimleri aynı boyuta getirmek için kullanılır. Birçok bağ, bahçe ve parkta da kullanılmaktadır.

Çim biçme makinesi oldukça işlevsel olan ve kullanımları gereği çok da zor olmayan bir makinedir. El kuvveti ile çalışma sergilerler. Çok fazla efor sarf edilmesine de gerek duyulmaz. Sadece bazı alanlar için boyutlarında kimi zaman değişkenlik olabilir. Ancak yere sabitlenen bir mekanizmaya sahiptir. Bu mekanizma sayesinde de herhangi bir efor sarf edilmesine gerek duyulmaz. Sadece sağa ya da sola döndürmek için kolları vardır. Bu kollar yardımı ile gidiş ya da dönüş yolu çok kolay bir şekilde değiştirilebilir.

Şanzımanlı Çim Biçme Makinesi

Çim biçme makinesi kendi içinde şanzımanlı ve şanzımansız olmak üzere ikiye ayrılır. Şanzımanlı çim makinesi elektrikli ya da akülü olacak şekilde çalışır. Genelde bu makineler daha çok tercih edilir.  Kullanımları gereği çok pratik bir teknik alt yapıya sahiptir.  Tam olarak 900 watt elektrik gücünde çalışmaya sahiptir. Eğer büyük bir alanda çim biçme işlevi gerçekleşecek ise bunun için şanzımanlı olan çim biçme makinesi tercih edilir. Bu makinelerin çim depolama haznesi de çok geniştir. Kolaylıkla arızaya uğraması da söz konusu olmaz. Özellikle biçme esnasında herhangi ağır bir şeye denk gelirse bu durum makineyi olumsuz yönde etkilemez.

Şansımansız Çim Biçme Makinesi

Daha küçük alanlar için makine tercihinde bulunacaklar için şanzımansız olanları tercih edilebilir. Şanzımansız çim biçme makinesi daha basit ve çimi seyrek olan alanlarda kullanılır. Yani çok fazla ağır iş yüküne sahip olan makineler değiller. Bu yüzden iş yoğunluğu az olan alanlar için bu tür makineler daha çok tercih edilir. Bu makinelerin kullanımı da çok kolay ve pratiktir. Sağa ya da sola dönen çift bir kola sahiptir. Ancak çim depolama haznesi çok geniş değil. Ayrıca boyutlarında da değişkenlik gösterenler vardır. Yani kullanım alanları göz önüne alındığı zaman seçim yapmak mümkün olacaktır.

BİLGİ: Şanzımanlı çim biçme makineleri daha kullanışlıdır. Fakat fiyat olarak pahalı olduğu için büyük bahçelerde tercih edilmektedir.

Bahçeye Uygun Makine Seçimi

Her bahçenin boyutu birbiri ile aynı olmaz. Bu yüzden bir çim biçme makinesi tercih edilecek ise bahçeye uygun olanı tercih edilebilir. Küçük makineler genelde daha küçük ölçekli ya da orta ölçekli olan bahçeler için tercih edilebilir. Bunun dışında daha büyük ölçekli olan bahçeler için de mekanik yapılı ve 900 wata ulaşan makineler tercih edilebilir. Tüm bunlar göz önünde tutularak makine seçimi yapılabilir. Özellikle düz tabanlı olan bahçeler için basit yapılı olan makineler tercih edilmelidir. Zorlu bahçe yapısına sahip olan alanlar için de akülü, mekanik ve elektron gücü yüksek olan makineler tercih edilebilir. Böylece daha işlevsel bir makineye sahip olunabilir.

En Çok Tercih Edilen Çim Biçme Makinesi Modelleri Nelerdir?

Kesme İşleminde Çim Boyutu

Çim boyutu bahçeye göre değişkenlik gösterir. Elektrikli yani şanzımanlı olan makineler için kesme boyutu 20 ile 70 mm arasında değişkenlik gösterir. Şanzımansız olan makineler için ise 12 ile 40 mm arasında bir kesme işlemi gerçekleşir. Yani kesme işlemi de göz önünde tutularak tercih yapılabilir. Burada eğer kesme boyutu yüksek bir bahçe varsa buna uygun olan şanzımanlı bir alet seçilmelidir. Çünkü bu tür kesme işlemi çok zorlu olmaktadır. Kesme boyutu çok küçük olan alanlar için de şanzımansız olan makineler tercih edilebilir. Mekanik yapılı makineler de her kesme boyutuna uygundur. Mekanik makineler genelde engebeli olan alanlar için kullanılır.

ÇİM BİÇME MAKİNESİ NEREDEN SATIN ALINIR?
Çim biçme makinesi üreten birçok farklı firma bulunmaktadır. Nalburcenter olarak sizlere en uygun ve en kaliteli çim biçme makineleri sunmaktayız.

Çim biçme makinelerini keşfetmek ve satın almak için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir