Silikon Türleri Nelerdir? Hangi Silikon Nerelerde Kullanılır?

FAYDALI BİLGİPÜF NOKTA

Silikon türleri bir amaç için kullanılacak silikonun hangi türde kullanılması gerektiği konusunda yapılan ayrıştırma neticesinde ortaya çıkar.

Silikon türleri birden fazladır ve oldukça çeşitlidir. Silikonun değişik işlevleri sonucu ortaya çıkar silikonlar sızdırmazlık özelliği taşırlar bu sebeple çoğu alanda silikon kullanımı yaygındır genel anlamda silikon izolasyon yapıştırma ve dolgu malzemesi olarak kullanılır bu işlevleri sebebiyle kullanım alanında oldukça geniştir silikonun çeşitli olması hangi alanda hangi silikonun kullanılması konusunda ayrıştırıcı olur silikonlar oldukça sağlam yapıştırıcı vardır Bunun yanı sıra sızdırmazlık özellikleri sayesinde dolgu malzemesi olarak da sıklıkla kullanılırlar.

Silikon Türleri Nelerdir?

Silikon hangi alanlarda kullanılır? Silikon hava koşullarına oldukça dayanıklıdır. Bu sebeple iç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Silikonun yalıtım özelliği olması ve hava koşullarına dayanıklı olması özellikle cam kenarlarında silikon kullanımına sebep olur. Bunun yanı sıra yapıştırma özelliği de oldukça kuvvetli olduğundan çeşitli ev eşyalarında metal ve fayans gibi yapıştırılması gereken ürünlerde dolgu ve yapıştırma malzemesi olarak da sıklıkla kullanılır. Silikon çeşitleri nelerdir? Isıya dayanıklı silikon, standart silikon, ayna silikon ve akvaryum silikonu silikon çeşitlerinden yalnızca bazılarıdır.  Silikon oldukça işlevli ve çeşitli bir malzemedir.  Kullanımının da oldukça pratik ve zahmetli olması silikonun bu denli popüler şekilde kullanılmasında belirleyici bir etmendir. Kolay kuruyan silikon hemen hemen hayatımızın her alanında karşımıza çıkar.

Hangi Silikon Nerelerde Kullanılır?

Silikonlar işlevlerine göre çeşitlendirilirler. Piyasada pek çok çeşit silikon bulabilmeniz mümkündür. Silikon kullanırken nelere dikkat edilir? Silikon kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta silikonun kullanım alanına göre çeşididir. Hangi tür silikonun nerede kullanılması gerektiği silikondan yüksek verim alabilmeniz konusunda önemli olacaktır.

BİLGİ: Silikonların markası ne olursa olsun düzgün uygulanması oldukça önemlidir. Düzgün uygulanmayan silikon en pahalı marka olsa bile bir süre sonra işe yaramayacaktır. Silikon uygularken tüp üzerindeki yönlendirmeleri dikkatlice okuyun.
Akvaryum Silikonu

Silikonun sızdırmazlık özelliği akvaryumlarda kullanılmasına sebep olur. Akvaryum silikonu balıklara ve akvaryumun içinde bulunan diğer canlılara zarar vermez. Bu sebeple rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra cama oldukça kuvvetli yapışır. Bu sebeple kesinlikle camdan dışarıya su sızması mümkün değildir. Bu nedenle akvaryum silikonu sağlığa da zararlı olmadığı için akvaryum montajlarında ve akvaryum iç parça yapıştırmada sıklıkla kullanılır.

Isıya Dayanıklı Silikon

Isıya dayanıklı silikon çeşidi ısı direncinin yüksek olduğu durumlarda da oldukça dayanıklıdır. Genellikle çok yüksek ısı olan endüstriyel makine parçalarının ve elektronik ev eşyalarının üretiminde kullanılır. Kullanıma bağlı olarak ev eşyalarının iç parçaları yüksek düzeyde ısınır. Ancak ısıya dayanıklı silikon sayesinde eşyalarınıza hiçbir zarar gelmez. Bunun yanı sıra çeşitli otomobil modellerinde de ısıya dayanıklı silikon kullanıldığı görülür. Isıya dayanıklı silikonlar endüstriyel alanda özellikle tercih edilir.

Ayna Silikon Çeşidi

Ayna silikonu kullanım alanı aynalardır. Bu silikon halk arasında ayna yapıştırıcı olarak da bilinir. Ayna silikonlar aynaya kesinlikle zarar vermezler. Bunun yanı sıra aynaların çeşitli bölgelere yapıştırılması içinde silikonun yapıştırma özelliğinden faydalanılır. Ayna silikon çeşidinin de dayanıklılık oranı oldukça fazladır. Bu silikon çeşidi hem ısıya dayanıklıdır hem de yüksek kaldırma gücü bulunur. Bu sebeple aynalarını herhangi bir yere atmak İstediğiniz zaman aynı silikon kullanmanız faydalı olur.

En Çok Tercih Edilen Silikon Modelleri Nelerdir?

Standart Silikon

Silikonun kullanım alanı en fazla olan türü standart silikondur. Standart sızdırmazlık özelliği öne çıkar. Bu sebeple cam kenarlarında lavabolarda ve benzeri tüm alanlarda standart silikon kullanılır. Standart silikonlara sızdırmazlık özelliğinin yanında yalıtım özelliğine de sahiptir. Bu sebeple hava geçişini engellerler. Günlük hayatımızda da hemen her alanda standart silikon kullanımını sıklıkla görürüz.

SİLİKON NEREDEN SATIN ALINIR?
Silikon üreten birçok farklı firma bulunmaktadır. Bu firmalar arasında Akfix, Cersit, Sista ve Selsil gibi markalar ön plana çıkmaktadır. Nalburcenter olarak sizlere en uygun ve en kaliteli silikonları sunmaktayız.

Silikonları keşfetmek ve satın almak için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir