Sanayi Elektriği ile Ev Elektriği Farkı Nedir? Trifaze ve Monofaze ile Çalışan Cihazlar

FAYDALI BİLGİ

Sanayi elektriği ve ev elektriği arasındaki en temel fark meydana gelen elektrik tüketimi ile yakından ilişkilidir.

Sanayi elektriği ile ev elektriği arasındaki fark yakılan watt enerji miktarını karşınıza çıkarır. Bugün sanayide mevcut olan elektrik tüketimi her zaman daha çok vardır. Çünkü sanayi iş yükünün mevcut olduğu bir alanı kapsar. Bunun yanı sıra ev elektriği daha az tüketimi kapsar. Burada ev elektriği karşınıza mesken ya da konut elektriği olarak da çıkabilir. Ancak genel olarak daha çok tüketim her zaman sanayi elektriğinde olur.

Sanayi Elektriği (TRİFAZE)

Sanayi elektriği alanında her zaman daha çok tüketim meydana gelmektedir. Sanayi elektriği alanında öncelikle iş kolu açısından üretim makineleri devreye girer. Bu makineler ise kullanımları gereği her zaman çok fazla enerji yakarlar. Bu enerjiden dolayı da  elektrik tüketimi çok fazla olur.  Kimi makineler birkaç konutun tükettiği elektrik ile eş değer bir tüketime sahiptir. Bu yüzden sanayi alanında elektrik ve enerji tüketimi her zaman daha çok vardır. Bugün sanayi dışında birçok iş kolu alanında da yine elektrik tüketimi çok fazla vardır. Bunun en temel sebebi ise çalışan makineler ile yakından ilişkilidir. Kimi makineler haddinden fazla elektrik ve enerji tükettikleri için bu durum ortaya çıkar.

Konut Elektriği (MONOFAZE)

Konut elektriği ile sanayi elektriği çoğu zaman kıyaslanır. Ancak konut elektriği her zaman daha az watt lık bir enerji tüketimine sahiptir. Bugün bir konutta meydana gelen elektrik kullanımı lambaları, kimi cihazları vs kapsar. Bunun dışında herhangi bir enerji tüketimi söz konusu olmaz. Üstelik bir ev içinde mevcut olan tüm makineler ve beyaz eşyalar da çok fazla enerji tüketmez. Ancak buna karşılık bir sanayi dalında kullanılan makinenin tükettiği enerji hiçbir zaman aynı olmaz. Bu durum ise doğrudan enerji tüketiminin ev ile sanayi arasındaki uçurumu göz önüne getirmektedir. Yani genel olarak ev ve konutlarda enerji tüketimi her zaman daha çok vardır.

BİLGİ: Türkiye’de monofaze elektrik 220-230 volt gerilime ulaşırken trifaze sistemde gerilim 400 volta kadar yükselir. Trifaze, üç faz ve bir nötrden meydana gelir.

Konut ve Ev Elektriği Arasındaki Avantajlar

Konut ve ev elektriği tüketim bakımı açısından birbirinden farklılık gösterir. Burada özellikle konut elektriği daha avantajlı olmaktadır. Hane elektriği gün boyu yani 24 saat olacak şekilde enerji harcasa bile yine herhangi bir azalma durumu meydana gelmez. Çünkü burada kullanılan elektriğin nereye harcandığına bakılır. Ev alanında elektrik ilk başta aydınlatmaya harcanır. Daha sonra ise beyaz eşyalar gelir. Tüm bunlarda ise çok fazla tüketim yaşanmaz. Sadece aylık giderde bile bu ortaya çıkar. Ancak sanayi alanı tam tersidir. Burada çok fazla enerji tüketimi söz konusu olmaktadır. Çünkü enerji tüketimi belli başlı makineler için harcanır.

Monofaze(Ev Elektriği) ile Çalışan Örnek Ürünler Nelerdir?

Trifaze(Sanayi Elektriği) İle Çalışan Örnek Ürünler Nelerdir?

Sanayide Elektriğin Kullanım Alanı

Sanayi alanında elektrik öncelikle aydınlatma için kullanılır. Ancak bu aydınlatma alanında enerji tüketimi çok fazla olmaz. Enerji tüketimi genel olarak kullanılan makineler ile yakından ilişkili olan bir durumdur. Kullanılan birçok makine haddinden fazla enerji tüketir. Üstelik bu makineler saatlerce olacak şekilde yakılır. Bu yüzden bu durum doğrudan enerji tüketimine neden olur. Enerji tüketimi alanında makinelerin sarf ettiği elektrik kontrol edilebilir. Her bir makine bir konuta yakın olacak şekilde enerji tüketir. Bu da aylık enerji tüketimindeki artışı meydana getiren bir durumu ortaya çıkarmaktadır. Sanayi enerji tüketimi alanı incelendiği zaman çok devasa olacak şekilde enerji tüketimi ortaya çıkar.


MONOFAZE VEYA TRİZAFE ÜRÜNLER NEREDEN SATIN ALINIR?
İhtiyaca göre birçok farklı sanayi elektriği ya da ev elektriği ile çalışan ürünler bulunmaktadır.Nalburcenter olarak sizlere en uygun ve en güçlü ürünleri ulaştırmaktayız.

Sizlere en uygun ürünleri keşfetmek için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir