Çapa Makinası Nedir? Şanzıman Nedir? Dizel ve Benzinli Arasındaki Farklar Nelerdir?

FAYDALI BİLGİPÜF NOKTA

Çapa makinası geniş ve açık bahçelerin topraklarının havalandırılması için kullanılır ve oldukça işlevli aletlerdir.

Çapa makinası açık ve geniş bahçelerde toprağın daha rahat şekillendirilmesini sağlar. Bunun yanı sıra toprak çapa makinasının işlevi sayesinde havalandırılmış olur. Böylece toprağa ekilecek mahsuller daha sağlıklı şekilde büyür. Çapa makinaları bağ bahçe tarla gibi alanlarda kullanılır. En kurak arazilerin bile çapa makinesi ile çapalanması mümkündür. Bunun yanı sıra toprakta bulunan çakıl ve taşlarda çapa makinesi sayesinde kolayca ayrıştırılabilir. Bu sebeple özellikle çiftçiler ya da bağ bahçe sahibi kişiler için çapa makinası oldukça önemlidir. Bu işlevli alete pek çok yerden ulaşabilirsiniz.

Çapa Makinası Nasıl Kullanılır?

Çapa makinaları kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler arasında debriyaj kullanılması vardır. Çapa makinesinin vitesi değiştirirken mutlaka debriyaj kullanmalısınız. Aksi halde motora büyük zarar verebilirsiniz. Bunun dışında çapa makinasına büyük taşları ayrıştırmak için kullanmanız çapaya zarar verir. Bu sebeple kurak araziler için kullanabiliyor olsanız da kayaların bulunduğu arazilerde kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Çapa makinasının kullanım alanına göre yağ kullanımları değişkenlik gösterir. Makinanızın yağ durumuna uygun yağ kullanmanız yine makinanın tamamen işlevli olmasını sağlar.

BİLGİ: Alacağınız çapa makinesine römork/kasa takmak istiyorsanız yüksek beygirli çapa makinesi almalısınız.

Çapa Makinası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çapa makinası alınırken dikkat edilmesi gerekenler arasında beygir gücü oldukça önemlidir. Çapa makinalarının beygir gücünün yüksek olması makinanın işlevini gösterir. Bu sebeple beygir gücü yüksek makinalar dik, taşlı ya da kurak arazilerde kolayca kullanılabilir. Bu sebeple kişilerin çapa makinası alırken beygir gücüne dikkat etmeleri önemlidir. Bunun yanı sıra çapa makinanızın işlem esnasında toprağa gömülmemesi için vitesli olması gerekir. Çapa makinası tercih ederken  beygir gücüne ve vitesli olup olmadığına  dikkat etmek bu sebeple önemlidir. Aksi halde çapa makinasından verim almanız mümkün olmayacaktır.

Ayka Çapa Makinesi Modelleri Nedir?

Şanzıman Nedir?

Şanzımanın diğer adı vites koludur. Şanzıman nedir? Şanzıman sayesinde motordan alınan güç ile hareket aktarılır. Böylece çapa makinasının sağladığı motor gücü tekerleklere iletilmiş olur. Şanzıman genel anlamıyla aktarma organı olarak kabul edilir. Motorun gücünü tekerleklere aktarılması makinanın tamamen çalışmasını sağlar. Bu sebeple şanzıman oldukça önemlidir. Kaliteli bir şanzımana sahip olmanız otomatik olarak çapa makinasından alınacak verimi arttırır. Şanzımanı güçlü olmayan bir çapa makinası her arazi için uygun değildir.

Dizel ve Benzin Arasındaki Farklar

Çapa makinesinin dizel ya da benzinli olarak ayrılmasındaki en önemli etmen kullanılacağı yere göredir. Çapa makinesinin kullanılacağı arazi çapa makinası için dizel ya da benzin tercihi yapılmasında önem arz eder. Bu sebeple çapa makinası alınırken bu da dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. Dizel ya da benzin farkı çapa makinası tercihinizin şekillenmesinde rol oynar.

Dizel Çapa Makinası

Dizel çapa makinesi diğer makine türlerine göre daha az yakıt yakar. Bu sebeple ekonomik anlamda dizel çapa makinesi kullanmanız sizin için avantajlıdır. Dizel çapa makinaları sayesinde pek çok alanda tasarruf edebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu makinaların motorları da güçlüdür. Bu sayede işlevleri de daha fazladır dizel çapa makinası kullanarak işlemlerinizi kolay ve hızlı şekilde yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra dizel çapa makinaları çok sert alanlarında kolayca çapalanmasını sağlar.

Benzinli Çapa Makinası

Benzinli çapa makinaları daha küçük alanlar için uygundur. Fiyatlarının da daha uygun olması benzinli çapa makinalarının küçük bahçeler için tercih edilmesinde belirleyici olur. Bu sebeple daha küçük araziler için benzinli çapa makinası tercih edebilirsiniz.

ÇAPA MAKİNESİ NEREDEN SATIN ALINIR?
Çapa makinesi satın alırken dikkat edilmesi gereken bir üründür. Pahalı olmasından ötürü garantisi olması ve kaliteli üretilmesi oldukça önemlidir. Nalburcenter, Ayka marka çapa makinelerinde fabrika bayisi olarak hizmet vermekte. Bu sayede sizlere 2 yıl garantili ve kaliteli ürünler göndermekteyiz. Bütçenize en uygun birçok farklı çapa modelini keşfetmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir